Všechny kategorie

Jsi tady: Domů>Novinky

Media

Proč je uhlíkové vlákno tak drahé, oblíbený materiál ve světě superaut a závodů?

Zobrazení:331 Autor: Linda Čas zveřejnění: 2022-04-15 Původ:

        Pokud jste sledovali novinky sportovních vozů, mělo by vám být povědomé slovo uhlíkové vlákno, protože supersportovní vozy a závodní sporty rády používají uhlíkové vlákno jako materiál karoserie. Je to téměř miláček supersportů. Pokud s tím souvisí, musí být. Je to velmi špičkový model. V jiných oborech se uhlíkové vlákno využívá i v případě, že víte, jaký materiál uhlíkové vlákno je a proč je tak oblíbené?

1

         „Miláček“ materiálů pro výrobu superaut, uhlíkové vlákno má spoustu výhod, ale existuje pouze jedna nevýhoda, která ztěžuje popularizaci

V dojmu všech se karbonové vlákno jeví jako relativně moderní materiál. Ve skutečnosti existuje již dlouho. V automobilech se používal již v 1950. letech minulého století a poprvé byl použit v modelu Chevrolet. Obsah uhlíku v tomto materiálu je velmi vysoký, který může dosáhnout více než 95 %, a je vláknitý, proto se mu říká uhlíkové vlákno.

3.webp

Výhoda:

         Uhlíkové vlákno je oblíbené u sportovních vozů pro jeho četné výhody. Je například velmi lehký a ve srovnání se stejným kovovým materiálem je jeho hmotnost mnohem nižší. Navíc supersportovní a závodní vozy dosahují maximálního výkonu. Aby se snížila kvalita, dá se říci, že vše je hotovo. Proto se na základě zajištění pevnosti stalo snížení mrtvé hmotnosti pro inženýry problémem. Například v počátcích se používaly ocelové konstrukce a poté byly vynalezeny slitiny hliníku a titanu a poté byla vyvinuta uhlíková vlákna. Hmotnost může dosahovat zhruba jedné třetiny předchozích a výkon vozu se neustálým snižováním hmotnosti výrazně zlepšil.

          Přestože uhlíkové vlákno zní křehce, ve skutečnosti je jeho pevnost velmi vysoká. Ve srovnání se stejně kvalitními materiály je jeho pevnost několikanásobně vyšší, takže na základě zajištění nízké hmotnosti může po srážce maximalizovat i ochranu bezpečnosti cestujících v kabině. Zejména u sportovních vozů je použití tohoto materiálu ještě cennější. Karbonové vlákno navíc není kov, téměř nekoroduje a po mnoho let se nezmění, takže je mnohem lepší než kovové materiály a je také odolné vůči vysokým teplotám a nízkým teplotám a má velmi dlouhou životnost. životnost, což může zlepšit extrémní výkon vozu, lze jej také normálně používat v extrémních podmínkách.

4.webp

nedostatečné:

          Přestože uhlíkové vlákno má tolik výhod, není dokonalé a má také některé velké nevýhody. Například uhlíkové vlákno je materiál s velmi špatnou plasticitou. Nemá žádnou elasticitu a tažnost. Na rozdíl od kovu se dá po kolizi opravit. Karbonové vlákno se srazilo a praskliny bylo nutné vyměnit jako celek. To je důvod, proč jsou náklady na údržbu po srážce superauta velmi vysoké. Protože poškození je malé, musí se vyměnit celý plášť.

         To vysvětluje, proč se uhlíková vlákna v běžných autech nepoužívají, protože jsou tak dobrá. Hlavním důvodem je to, že uhlíková vlákna jsou náročná na výrobu a jsou drahá a běžná auta se vůbec nehodí. Po upgradu technologie uhlíkových vláken v budoucnu ji však možná využijeme i my obyčejní lidé.

Žhavé kategorie

zanechat vzkaz
Chat online

Dobrý den, před online chatem prosím zanechejte své jméno a e-mail, aby nám neunikla vaše zpráva a hladce vás kontaktovali.